Prof. Dr. Erkan Kaptanoğlu

Beyin Cerrahisi Ameliyatları Nelerdir

Beyin cerrahlarının uzmanlık alanlarına, beyin, kafatası, omurga, omurilik ve periferik sinirlerin cerrahi hastalıkları girer.

Beyin ameliyatları

Beyin tümörleri, beyin kanaması ve beyin damarsal hastalıkları ve anevrizmaları, kafa travması, beyin absesi gibi ameliyatlar genellikle kraniotomi denen bir yöntemle, kafatasını açarak beyin dokusundaki patolojiye ulaşarak ameliyatı gerçekleştirir. Bu ameliyatlar genellikle genel anestezi altında yapılır. Pek çok ameliyatta cerrahi mikroskop kullanılır. Bu sayede ameliyat yapılan alanda çok daha detaylı bir görüş saplanarak mikrocerrahi yöntemlerle yapılabilir. Hidrosefali ameliyatlarında beyinde fazla sıvı birikmiştir. Bu sıvı beyinden vucudun batın gibi bir boşluğuna şant konarak aktarılabilir. Parkinson gibi hareket bozukluklarında beyin pili takılabilir. Bu ameliyat genellikle lokal anestezi altında olur.

Pediatrik beyin ameliyatları

Pediatrik beyin cerrahisi, çocuklarda görülen beyin cerrahi hastalıklarının tanı ve tedavisi ile ilgilenir. Bunlar arasında doğumsal anomaliler, omurga ve omurilik ve bel sorunları, gergin omurilik sendromu, ayrık omurilik ile kafatası şekil bozuklukları yer alır. Pediatrik beyin tümörleri de pediatrik nöroşirurjinin konuları arasına girmektedir. Hidrosefali gibi hastalıklar da beyinde biriken fazla sıvı, beyinden vücudun batın gibi bir boşluğuna şant konarak aktarılabilir. Ameliyatların hemen tamamı genel anestezi altında yapılır.

Randevu Al

En kısa sürede size dönüş yapacağız.