Prof. Dr. Erkan Kaptanoğlu

Omurga Cerrahisi Ameliyatları Nelerdir?

Beyin cerrahlarının uzmanlık alanlarına, beyin, kafatası, omurga, omurilik ve periferik sinirlerin cerrahi hastalıkları girer.

Omurga ve omurilik ameliyatları

Omurga ve omurilik cerrahisinde görülen boyun, sırt, bel fıtığı ve dar kanal hastalıklarında genellikle minimal invazif yöntemler ve mikrocerrahi yöntemler kullanılır. Burada genel anestezi uygulanırken bazı durumlarda lokan anestezi de kullanılabilir. Bel kayması, skolyoz, omurga travmalarında omurgaya titanyum implantlar koymak gerekebilir. Genellikle ileri yaşlarda görülen osteoporoza bağlı omurga kırıklarında, kapalı ameliyat ile omurga içine çimento doldurma yöntemi vardır. Omurga tümörleri de mikrocerrahi ve kompleks cerrahi gerekebilir. Omurilik yaralanması sonrası oluşabilecek spastisitede ve ağrıda, omuriliğe çeşitli pompalar veya ağrı pili yerleştirilebilir.

Periferik sinir cerrahisi ameliyatları

Karpal tunel, ulnar tunel, peroneal sinir sıkışmaları el, kol ve ayaklarda görülüp ağrı, uyuşma ve felçlere neden olabilir. Sıkışık olan bu sinirler, mikrocerrahi yöntemler ile rahatlatılabilir. Bu işlemler genellikle lokal anestezi altında yapılır.

Randevu Al

En kısa sürede size dönüş yapacağız.