Prof. Dr. Erkan Kaptanoğlu

Omurga Cerrahisinde Torakoskop Kullanımı

Torakoskopik cerrahi nedir?

Video-assisted thoracoscopic surgery (VATS), torakal (sırt) omurgasına önden yada yandan ulaşmak için göğüs kafesinin içinden geçerek yapılan bir cerrahidir. Bu tekniği göğüs cerrahları yıllardır akciğer ve görüs kafesi hastalıklarını tedavi etmekte kullanmışlardır. Bu yolculukta bize gelişmiş üst düzey optik kameralar ve video ekranları rehberlik ederler. Bu teknikte göğüs kafesinden küçük kesiler ile tüpler yardımı ile göğüs boşluğuna girilir. Torakoskopi endoskopik yöntemlerden birisidir.

Torakoskopik cerrahi avantajları nelerdir?

Sırt omurgasına minimal invazif, torakoskopik yaklaşımın avantajları, daha az doku diseksiyonu, daha az kan kaybı, daha az nedbe dokusu, kısa hastane yatışı, daha çabuk fonksiyonel iyileşme, daha kaliteli yaşam, daha az göğüs kafesi ve yan ağrısı ve iyi kozmetik sonuçlardır. Sırt fıtığı ameliyatları da yapılabilir. Torakoskopik cerrahide torakal alandan girilerek sırttakı (torakal) patolojilere ulaşılır. Torakal alanın zor anatomisi, önde göğüs kafesi organları ile komuşuluğu bu alan hastalıklarında torakskop kullanımını yaygınlaştırmıştır.

Torakoskopik cerrahi hangi hastalıklarda kullanılır?

Bu ameliyat tekniği ile skolyoz, sırt fıtıkları, omurga tümörleri, omurgayı invaze etmiş akciğer tümörleri, omurga travmaları ve kırıkları ile omurga enfeksiyonları opere edilebilir. Ayrıca bu sayede sırt omurgasının boyun omurgası ile birleştiği, sırt omurgasının bel omurgası ile birleştiği geçiş bölgelerine de cerrahi ulaşım çok daha kolay olur.

Randevu Al

En kısa sürede size dönüş yapacağız.