Prof. Dr. Erkan Kaptanoğlu

Ağrı Pili, Omurilik Pili

Ağrı pili, omuriliğin arka kısmına yerleştirilen çok ince bir elektrodun uyarılması ile hastanın ağrı duymasını engelleyen bir sistemdir. Bel ve bacak ağrıları olan hastalar fizik tedavi, analjezik tedavi, spinal cerrahi müdahele ve diğer tıbbı tedavilerden fayda görmediği ve ağrıların devam ettiği durumlarda kullanılabilir. Özellikle bel ameliyatı geçirmiş veya travmatik omurilik yaralanması geçirmiş fakat medikal tedaviye rağmen ağrıları devam eden kronik ağrılı hastalara uygulanabilir.

Ne zaman ve hangi hastalara uygulanır?

Özellikle omurga ameliyatı sonrası ağrıları geçmeyen, yeni manyetik rezonans ve bilgisayarlı tomografi gibi tetkiklerinde cerrahi patoloji saptanmayan ve ağrıya neden olabilecek diğer hastalıkları olmayan hastalara uygulanabilir. Hiç ameliyat olmamış, omurga sorunu olan hastalara ağrı pili uygulanması tercih edilmez. Bu durumlarda hastaların ağrılara neden olan hastalığının tedavi edilmesi gerekmektedir.

Ağrı pili nasıl uygulanır?

Ağrı pili açık ve kapalı ameliyatla uygulanabilir. Pil uygulanması planlanan omurga kısmında ameliyat olmuş hastalarda açık ameliyatla omuriliğin üzeri açılarak elektrot yerleştirilir. Kapalı ameliyatta, elektrod ciltte küçük kesi ile omuriliğe kadar ilerletilir ve buraya yerleştirilir. Bu elektrotlar yerleştirildikten sonra, diğer uçları ciltten dışarıya çıkartılır ve pile sabitlenir. Bu aşama ameliyatın ilk aşamasıdır ve sonrasında deneme süresi başlar. Genellikle 2-3 hafta deneme sürecinde pilin hastaya faydalı olup olmadığı gözlenir. Fayda görülmemesi halinde ise elekrotlar çıkartılır ve bu işlemden vaz geçilir. Pilin faydalı olması durumunda ameliyatın ikinci aşaması uygulanır ve deneme pili yerine kalıcı pil, karnın yan tarafında cilt altına yerleştirilir.

Pillerin cilt dışından şarj edilebilen ve şarj edilmeyen çeşitleri vardır. Şarj edilebilir pillerin ömrü daha uzun ve ortalama 8-9 senedir. Şarj edilmeyen pillerin ömrü ise ortalama 4-5 senedir. Kullanım süresini tamamlamış piller kısa bir işlemle değiştirilir.

Ağrı pilinden beklentiler ne olmalıdır?

Ağrı pili takılan hastalarda ağrının tamamen geçmesi daha az beklenen durumdur. Çoğu zaman hastaların ağrılarının büyük ölçüde geçmesi, yada en azından daha dayanılabilir şiddete gerilemesi ve hastaların kullanmakta olduğu çoklu ilaç tedavilerinin kesilmesi veya azaltılamasıdır. Ağrı pili uygulaması, Türkiye’de, ağrı ile uğraşan merkezlerde başarılı bir şekilde uygulanmaktadır.

Randevu Al

En kısa sürede size dönüş yapacağız.