Prof. Dr. Erkan Kaptanoğlu

Yüz Ağrısı Gasser Ganglion Bloğu

Gasser ganglionu, kafaya ve yüze duyu sağlayan ve çiğneme kaslarını hareket ettiren trigeminal sinirin beyindeki çekirdeğindeki hücreler topluluğudur. Trigeminal sinir gangliondan üç dala ayrılır. Oftalmik dal, alına, yüzün üst kısmına dağılır. Maksiller dal elmacık kemiği üstünün (maksilla) ve yüzün orta kısmının, mandibular dal ise alt çenenin (mandibula) ve yüzün alt kısmının duyusunu alır.

Trigeminal nevralji, konuşma, yemek yeme, tıraş olma, diş fırçalama ve yüzü yıkama gibi önemsiz uyaranlarla tetiklenen, saniyeler ila dakikalar süren, çok şiddetli, keskin, çarpar şeklinde, elektriksel bir ağrı olarak tanımlanır. Ağrı, trigeminal sinirin bir veya daha fazla dalı ile sınırlıdır. En çok maksiller ve mandibular dalını etkiler.

Gasserian ganglionu, kafatasının içinde beyin sapının yanında foramen ovalenin yakınında bulunur. Gasser ganglion bloğu sedasyonla skopi eşliğinde ikinci molar diş hizasından girilip, kafa tabanı kemikleri arasındaki foramen ovaleden geçirilen radyofrekans iğnesiyle yapılır. Gasser ganglionuna radyofrekans iğnesiyle elektrik akımı uygulanarak burada 40-60 0C’ye kadar ısıtma işlemi yapılır. Bu, ganglionun daha fazla ağrı sinyalini iletmesini engeller. Ağrıdan kurtulma genellikle oldukça çabuk hissedilir.

Randevu Al

En kısa sürede size dönüş yapacağız.