Prof. Dr. Erkan Kaptanoğlu

Tetik Nokta Enjeksiyonu ve Kuru İğne Tedavisi

Miyofasiyal tetik noktası, kaslarda aşırı duyarlı, elle hissedilebilen bir nodül şeklinde olan bir noktadır. Tetik noktaları travma, yaralanma, iltihaplanma veya diğer faktörler nedeniyle gelişebilir. Tetik noktasında istirahatte ağrı olursa buna, “aktif tetik noktası” denir. Spontan ağrı yoksa gizli bir tetik noktası olabilir. Bu durumda kişinin o bölgedeki hareket açıklığı sınırlanabilir veya bu tetik nokta kas zayıflığına neden olabilir.

Tetik noktasına müdahale ederken, hassasiyet olan kasta hastanın tetik noktasına küçük bir iğne sokularak anestezik ilaç kas içine enjekte edilir. Böylelikle kası çevreleyen sinirlerdeki ağrı resep törleri bloke edilerek beyne gönderilen ağrı sinyalleri azaltılır. Steroid ilaç kullanılıyorsa, sinirlerin etrafındaki dokunun iltihaplanmasını ve şişmesini azaltır, bu da ağrıyı azaltmaya yardımcı olabilir.

İlaçsız iğne, mekanik olarak bağımsız faydalar bile sağlayabilir. İğne kas lifini ayırır, gevşetir ve uzatarak daha fazla ağrı kesici etki sağlar. Bu yaklaşıma “kuru iğneleme” adı verilir ve anestezik ilaca alerjisi olan hastalarda kullanılabilir. Bazı baş ağrısı uzmanları, aynı tedavi seansında periferik sinir blokları ile birlikte tetik noktası enjeksiyonları gerçekleştirir.

Tetik nokta enjeksiyonu ile tedavi edilen ağrılar

Baş, boyun ve omuz kaslarının içindeki tetik noktalar kendiliğinden baş ağrısına neden olabilir. Ek olarak, migren, gerilim tipi, travma sonrası ve diğer baş ağrısı bozuklukları olan hastalarda tetik noktalar mevcut olabilir ve altta yatan baş ağrısı durumu için kötüleştiren veya devam ettiren faktörler olabilir.

Otolojik (kulak) olarak kulak çınlaması, opthamolojik (göz) olarak göz yorgunluğu, temporomandibular eklem (TME) disfonksiyonu ve diş sıkma tetik nokta enjeksiyonu ile tedavi edilebilir. Omuz ağrısı sebeplerinden rotator manşet kas yırtıkları, bursit, adeziv kapsülit (donmuş omuz), tendinit ve sıkışma sendromu tetik nokta enjeksiyonundan fayda görebilir. Dirsek ağrısına neden olan lateral epikondilit fayda görebilir. El ve el bileği ağrısı yapan DeQuervain sendromu, karpal tünel sendromu, dejeneratif eklem hastalığı ve osteoartrit tetik nokta enjeksiyonu ile tedavi edilebilir.

Sırt ve kalça ağrısı nedenlerinden lomber dejeneratif disk hastalığı, artritik değişiklikler ve fıtıklaşmış diskler ile diz ağrısı nedenlerinden dejeneratif eklem hastalığı veya osteoartrit tetik nokta enjeksiyonundan fayda görebilir. Ayak bileği ve ayak ağrısı sebeplerinden metatarsalji ve morton nöroması, plantar fasiit (topuk ağrısı), akut ve kronik tendinit tetik nokta enjeksiyonu tedavisinden fayda görebilir.

Atletik ve sporla ilgili aşırı kullanım yaralanmaları ve Ameliyat sonrası ağrı, travma sonrası yaralanmalar, motorlu araç kazaları ve miyofasiyal ağrıda tetik nokta enjeksiyonu ile tedavi edilebilir.

Randevu Al

En kısa sürede size dönüş yapacağız.