Prof. Dr. Erkan Kaptanoğlu

Sphenopalatin Ganglion Blokajı

Baş ağrısına aracı olan birincil sinir, trigeminal sinirdir. Sfenopalatin ganglion burnun arkasında bulunan ve trigeminal sinire bağlanan bir grup sinir hücresidir. Sfenopalatin ganglion, ağrı dahil olmak üzere pekçok duyu bilgisi taşır.Bu nedenle, sfenopalatin ganglionun bloke edilmesinin, baş ağrısı bozukluklarında yer alan otonom lifleri modüle ederek birincil baş ağrılarından kurtulma sağlayacağı belirlenmiştir. Akut ve kronik yüz ve baş ağrısı olanlar özellikle de kronik küme ve migren baş ağrılarından muzdarip olanlarda, sfenopalatin ganglion blokları önemli ölçüde iyileşme sağlamıştır.

Sphenopalatin ganglion bloğunu gerçekleştirmek için transnazal (burundan) veya lateral yaklaşım kullanabilir. İşlem transnazal olarak yapılırsa, anesteziye batırılmış bir aplikatör doğru yerleşime ulaşıncaya kadar buruna sokulur ve ardından 20-30 dakika yerinde bırakılır. Sfenopalatin ganglion bloğu lateral enjeksiyonla yapılırsa, yanak uyuşturulur ve röntgen kılavuzluğu kullanılarak doku içinden küçük bir iğne yönlendirilir. İğne yerleştirildikten sonra anestezik madde enjekte edilir. Prosedür ister enjeksiyon yoluyla isterse topikal olarak gerçekleştirilsin, başarılı bir sfenopalatin ganglion bloğu derin bir ağrı rahatlamasıyla sonuçlanacaktır.

Sinir blokları yapmak için radyofrekans da kullanılabilir. Burada bir prob ucunun, radyo dalgaları ile 40 ila 80 0C arasında ısı üreterek analjezik etki (ağrı dindirici) oluşturması esasına dayanır. Bu da hedeflenen sinirin tahrip olmasına ve ağrının kesilmesine neden olur.

Randevu Al

En kısa sürede size dönüş yapacağız.