Prof. Dr. Erkan Kaptanoğlu

PRP (Platelet Rich Plasma) Tedavisi

PRP (Plateletten zengin plazma) tedavisi, hasarlı dokunun iyileşmesine ve yenilenmesine yardımcı olan bir prosedürdür. Estetik cerrahi ve diş hekimliğinden spor hekimliği ve ağrı tedavisine kadar tıbbın birçok alanında kullanılmaktadır. Klinik veriler, trombosit açısından zengin plazmada bulunan iyileştirici faktörlerin vücudunuzun yetersiz iyileşme sürecini artırabileceğini ve hızlandırabileceğini göstermiştir.

PRP nedir?

Kan esas olarak bir sıvı olmasına rağmen (plazma olarak adlandırılır), aynı zamanda küçük katı bileşenler (kırmızı küreler, beyaz küreler ve trombositler) içerir. Trombositler en çok kanın pıhtılaşmasındaki önemi ile bilinir. Bununla birlikte, trombositler ayrıca, yaralanmaların iyileşmesinde çok önemli olan ve büyüme faktörleri olarak adlandırılan yüzlerce protein içerir. PRP, kanda tipik olarak bulunandan çok daha fazla trombosit içeren plazmadır. Ayrıca büyüme faktörlerinin konsantrasyonu da çok yüksektir, dolayısıyla daha iyi iyileştirici özellikler barındırır.

PRP enjeksiyonu endikasyonları

PRP, kas, bağ ve tendon yaralanmaları gibi çeşitli ortopedik durumlar için nispeten yeni bir tedavi yöntemidir. PRP enjeksiyonları ağrılı semptomları hafifletmeye, iyileşmeyi teşvik etmeye ve eklem protezi ameliyatlarını geciktirmeye yardımcı olabilir.

PRP tedavisinin kullanıldığı durumlar

PRP tedavisi aşağıdaki durumlarda tek başına veya diğer tedavi seçenekleriyle birlikte kullanılır.

 • Ayak bileği burkulmaları / bağ yaralanması
 • Kalça ağrısı, eklem ağrıları
 • Bursit ve tendinitler
 • Rotator manşet tendiniti, hamstring tendinitis, tendinopati veya kısmi yırtıklar
 • Aşil tendiniti veya kısmi yırtıklar
 • Tendon yaralanmaları (patellar tendinitis, quad tendon)
 • Ligamanlarda burkulma veya yırtılma
 • Medial ve lateral epikondilit (golfçü ve tenisçi dirseği)
 • Kas ağrısı veya yaralanması
 • Kireçlenmeler
 • Plantar fasiit

 

İşlem nasıl yapılır?

PRP tedavisi, az miktarda (10ml) kanınızın alınmasıyla başlar. Daha sonra kanınız 15 dakika süren bir santrifüjde farklı katmanlara ayrılır ve bu da yüksek konsantrasyonda trombositlerin toplanmasını sağlar. Trombositler, vücudun yaralanmaları onarmak için kullandığı proteinleri ve büyüme faktörlerini içerir. Vücut PRP enjekte edilen yeri bir öncelik olarak tanır ve daha hızlı ve kapsamlı bir şekilde iyileştirmek için çalışır. Bazı durumlarda, doktorunuz uygun iğne yerleşimi için ultrason rehberliği kullanabilir.

İşlem sonrası bakım

İşlemden sonra normal aktivitelerinize devam edebilirsiniz, ancak ağır kaldırma veya egzersiz gibi yorucu aktivitelerden kaçınmalısınız. İşlemden birkaç gün sonra enjeksiyon bölgesinde biraz rahatsızlık hissetmeniz normaldir. Bunu önlemek için doktorunuz tarafından ağrı kesici reçete edilir. Belirtilerinizi hafifletmek için soğuk kompres kullanabilirsiniz. Antiinflamatuar ilaçları bırakmanız istenecektir.

Riskler ve komplikasyonlar

PRP enjeksiyonları ile ilgili az da olsa risk vardır. Olası risklerden bazıları şunlardır. Enjeksiyon bölgesinde artan ağrı, enfeksiyon, komşu sinirler veya dokularda hasar, nedbe dokusu oluşumu ve enjeksiyon yerinde kireçlenme görülebilir.

Randevu Al

En kısa sürede size dönüş yapacağız.