Prof. Dr. Erkan Kaptanoğlu

Proloterapi

Proloterapi, diğer ismiyle proliferatif tedavi, çeşiti kas-iskelet ağrılarında, eklem ağrılarında enjeksiyon şeklinde uygulanan tedavidir. Bu tedavide amaç, eklem içerisinde veya etrafına, destekleyici dokulara, ligaman ve tendonlara tekrarlayıcı şekilde, uyarıcı (tahriş edici) çözeltiler uygulamakla, ağrıya neden olan hasarlı dokunun kan akımını artırmak ve yenilenmesi sağlamaktır. Bu çözeltiler dokularda iltihaplanmaya neden olur. İltihaplanma sonucunda dokunun yenilenmesi ve ağrının geçmesi beklenir.

Proloterapi yapılan hastalarda enjeksiyondan sonra genellikle 1-2 gün süren, enjeksiyon yerinde hafif şişlik, kızarıklık ve ağrı gelişebilir. Nadiren bu süreç 1 haftaya kadar sürer. İşlem sonrası işlem yerinde gelişen bulguların çok şiddetli olması ve ateş varlığı enfeksiyonu akla getirmeli ve bu açıdan değerlendirme yapılmalıdır. Proloterapi 3-6 ay arasında 4-15 seansta uygulanabilir. Uygulanması lokal anestezi altında gerçekleştirilir.

Proloterapide dekstroz, PRP, kök hücre ve prolozon tedavisi uygulanabilir. Dekstroz uygulanamasında büyüme faktorlarının salınımı tetkiklenir. PRP, ingilizceden çevirisi trombosit zengin plazmadır. Bu tedavide hastanın kendi kanı alınarak santrifuj edilir ve trombositleri ayrılır. Takiben trombositler ağrılı alana enjekte edilir. Enjekte edilmiş trombositler çeşitli büyüme faktörleri salgılayarak iyileşmeye neden olur. Trombositlerden başka kök hücreler de Proloterapide kullanılabilir. Kök hücreler kemik iliği veya yağ dokusundan alınabilir. Prolozonda ise ozon tedavisi kullanılmaktadır.

Proloterapi diz, kalça ve omuz ve diğer eklemlere kullanılabilir. Sıklıkla kullanım alanı olan spor yaralanmaları ve diğer travmalara bağlı tendon, kıkırdak ve bağ hasarlanmaları, boyun, bel ve sırt ağrılarıdır. Zayıf veya gevşek bağlar ve tendonlar, migren ve gerilim tipi baş ağrıları için “tetikleyici” olabilir. Proloterapi, servikal bağları ve tendonları güçlendirerek, boyun arka kısmında çok yaygın bulunan, tetik ve ağrı bölgelerini tedavi ederek başağrısı şiddet ve sıklığında belirgin derecede iyileşme sağlamış olur.

Randevu Al

En kısa sürede size dönüş yapacağız.