Prof. Dr. Erkan Kaptanoğlu

Ozon Tedavisi

Ozon vücuda oksijen vererek iyileşmeyi destekleyen biyooksidatif bir tedavi şeklidir. Ozon (O3), üç oksijen atomundan oluşan renksiz bir gazdır ve vücutta oksidasyon ve oksijenasyon yoluyla etki eder. Ozon vücuda verildiğinde, üçüncü oksijen atomu kendisini zararlı mikroorganizmalara bağlar. Bunu yaparken onları okside eder veya yok eder. Bu sürece oksidasyon denir. Daha sonra ozon, vücutta oksijene (O2) dönüşerek kan oksijen seviyelerini artırır. Bu sürecede oksijenasyon denir. Ozon, mikroorganizmaları öldürmek, hücresel işlevi iyileştirmek ve hasarlı dokuların iyileşmesini desteklemek için uygulanır.

Ozon tedavisi, düşük risklidir ve genellikle standart medikal tedavilerin eşliğinde tamamlayıcı, destekleyici ve yeniden yapılandırıcı bir tedavi şeklidir. Ozon tedavisinin uygulanmasının birkaç yolu vardır.

Ozon uygulama yolları

Otohemoterapi (Kanı ozonlamak): Otohemoterapide hastanın kanının ozon gazı ile teması kırmızı kan hücrelerinin oksijeni daha verimli taşımasını sağlar ve bu da hücresel solunumu artırır. Vücut daha fazla enerji alır ve vücudun doğal bağışıklığı iyileşir. İtihaplanmaya yardımcı olan sitokinlerin miktarı azalır ve bunun karşılığında interferonların ve diğer “iyileştirici” sitokinlerin miktarı artar.

Otohemoterapi iki şekilde uygulanır. Major otohemoterapide yaklaşık 400 ml hastanın kendi kanı çekilir, ardından ozonla zenginleştirilerek tekrar hastanın damarına verilir. Ozon kanla reaksiyona girer ve hemen terapötik etkiler yaratan farklı türde bileşikler oluşturur. Bu nedenle 500 ml oksijen / ozon karışımı sayesinde ozon neredeyse vücuttaki tüm kanla reaksiyona girebilir. Minör otohemoterapide ise hastanın kendi kanından yaklaşık 5-10 ml çekilir, daha sonra ozonla zenginleştirilir ve hastanın kasına, genellikle gluteal kasa enjekte edilir.

Ozon enjeksiyonları: Ozon gazını kas ve ekleme enjekte etmek mümkündür. Bu durumlarda ozon miktarı çok düşüktür (5-10ml). Bu yöntem genellikle lokal semptomlar için kullanılır. En çok kullanılanı eklem içi enjeksiyonlardır. Ayrıca kaslara tetik nokta enjeksiyonları içinde uygulanmaktadır.

İnsüflasyon: Bu yöntem ozonun özel bir cihaz kullanarak ağız, kulak, rektum veya vajina gibi bir vücut boşluğuna üflenmesini içerir.

Kulak insüflasyonu: Ozon kulak kanalına yerleştirilen kateter sayesinde influasyonla verilir ve böylelikle ozon gazı lenfatik ve kan sistemine girer. Birçok hasta, alerjilerin hafifletilmesi, soğuk algınlığının giderilmesi, boğaz ağrılarının ve şişmiş bezlerin giderilmesinde başarılı bulunmuştur.

Rektum, mesane ve vajinal uygulama: Ozon gazı ile dolu bir torbaya bağlı küçük bir kateteri kullanabileceğimiz ve ozon gazını doğrudan vücudun bu bölgelerine aşılayabildiğimiz bir tedavidir. Uygulama lavman veya duş uygulamasına benzer ancak sıvı yerine hava ile yapılır. Rektum, mesane ve vajinal ozon tedavisi belirli jinekolojik durumlar, Crohn hastalığı, kolit ülserozu, anal fissürler, hemoroidler, fistüller gibi kronik hastalıkların tedavisinde bir destek olarak kullanılırbilir. Rektal ozon uygulaması sadece rektum hastalıklarının tedavisi ile sınırlı değildir, çünkü portal ven ozonun doğrudan karaciğere iletilmesi nedeniyle detoksifikasyon ve karaciğer rahatsızlıkları için kullanılabilir.

Ozon buhar saunası: Ozon tedavisi ve buhar sauna terapisinin birleştirimiş şeklidir. Saunalar, kan dolaşımını artıran, iltihaplanmayı ve ağrıyı azaltan ve deri yoluyla toksinleri atan terlemeyi tetiklediği için en etkili detoksifikasyon tekniklerinden biridir. Buhar saunasını ozon tedavisi ile birleştirdiğimizde, ozonun kan dolaşımı yoluyla cildinize girmesine izin verir. Nemli hava gözeneklerinizi açar ve ozonun vücudunuza daha kolay girmesini sağlar. Ozon cildiniz yoluyla kan dolaşımına, yağa ve lenfatik sisteme girer.

Prolozon: Proloterapi işlemini takiben aynı bölgeye ozon enjeksiyonlarının yapılmasından oluşmaktadır.

Yara torbalama: Yara, ozona dayanıklı bir torba ile kapatılır ve gaza maruz bırakılır. İyileşmeyen yaralarda ve diyabetik ayaklarda, cilt lezyonlarında, enfeksiyonlarda, dolaşım bozukluklarında, nöropatik ağrılarda kullanılır.

Ozonla tedavi edilen hastalıklar

Yukarıda anlatılan ozonun uygulama yolları ile çeşitli hastalıklar tedavi edilebilir.

  • Arter hastalıkları: Kronik uzuv iskemisi gibi periferik arter hastalıklarında (kollar ve bacakların yeterince kan almadığı) kandaki oksijenasyonu artırarak iyileşme sağlanır. Bazı çalışmalar, ozon tedavisinin koroner arter hastalığı veya kalp krizi vakalarında kalp sağlığını geliştirmeye yardımcı olabileceğini göstermiştir.
    Ortopedik sorunlar: Özellikle diz veya dirsek osteoartriti gibi eklemlerin aşınmasını içeren durumlarda, ozon tedavisinin yardımcı olduğu gösterilmiştir. Etkilenen bölgelere enjeksiyonla ozonun doğrudan uygulanması yüksek düzeyde anti-inflamatuar özelliği sayesinde ağrılarda ciddi oranda azalmaya neden olmuştur.
  • Kronik ağrılar: Boyun, sırt ve diğer kronik kas ağrıları sorunlarında ozon ile tedavi yapılabilir. Omurgadaki fıtığa bağlı ağrılar ve fibromiyalji gibi kronik ağrı bozuklukları olan hastalarda bu tedavi metodu uygulanabilir.
    Bağışıklık sistemi bozuklukları: Otoimmün bozukluklar gibi kronik ve ilerleyici bağışıklık sistemi bozuklukları olan hastalarda ozonla dramatik düzelmeler sağlanabilir.
    Gastrointestinal bozukluklar: Çalışmalarda kronik hepatit C, karaciğer sirozu ve gastrointestinal ülserlerin tedavisinde etkinlik gösterilmiştir.
  • Doku hasarı: Ozonun diyabetik ayak ülserleri ve cilt enfeksiyonlarıgibi etkilenen bölgelere uygulanması, iyileşmeyi ve sağlıklı doku fonksiyonunu desteklemeye yardımcı olabilir.
  • Nörolojik bozukluklar: Ozon tedavisinin beyin hücrelerine multipl skleroz ve Alzheimer hastalığı gibi dejeneratif hastalıklarla mücadelede yardımcı olabileceği belirlenmiştir.

 

Ozon tedavi uygulamasının tercih edilmediği durumlar

Alyuvarlarda oluşan bir enzim eksikliği ile birlikte seyreden favizm hastalığına sahip olanlarda (D6P-Dehidrogenaz enzim eksikliği), aşırı alkol kullananlarda, hipertiroidisi olanlarda, ileri derecede kansızlık, kan sulandırıcı ilaç kullanan ve hemofili gibi kan hastalığı bulunanlar, akut ve kronik pankreatitlerde, yeni gelişmiş kalp enfarktüsünde, kanamanın aktif olarak devam ettiği inmeli hastalarda ve hamilelerdetercijh edillmez.

Randevu Al

En kısa sürede size dönüş yapacağız.