Prof. Dr. Erkan Kaptanoğlu

Nöral Terapi

Hayatımızda yaşadığımız, travma, stres, çeşitli hastalıklar sonucunda otonom sinir ağında biriken uyaranlar zamanla kronik ağrılara neden olur. Nöral terapi, özellikle karmaşık ağrı hastalarında otonom sinir sistemi disfonksiyonu ve ağrısının giderilmesinde oldukça etkili olabilen güçlü bir tedavidir. Nöral terapi, herhangi bir travma, enfeksiyon veya ameliyatın, otonom sinir sistemine zarar verebileceği ve dokuların elektrokimyasal veya elektromanyetik işlevlerinde uzun süreli rahatsızlıklar oluşturabileceği teorisine dayanır. Lokal anestezikler kullanılarak tekrarlanan uygulama, sempatik sinir sisteminin depolanmış patolojik irritabilitesinin yok olmasına ve normal doku perfüzyonunun restorasyonuna yol açar.

Nöral tedavinin amacı ağrıların olduğu yerde cilde iğne yapılarak sinir sistemi üzerine etkili olması beklenir. Bu tedavide kullanılan ilaçlar lidokain ve prokaindir. Bu ilaçlar lokal anetezik ilaçlar olsa da nöral terapide onların anestezik etkinliğinden değil sinir sistemi üzerine oluşturduğu biyoelektriksel uyarıcı etkisinden faydalanılır. Nöral terapi otonom sinir gangliyonlarına, periferik sinirlere, yara izlerine, salgı bezlerine, akupunktur noktalarına, tetik noktalarına ve diğer dokulara lokal anesteziklerin enjekte edilmesini içerir.

Lokal anestezik, aynı anda farklı bölgelerde artan nosiseptör aktivitesi sempatik uyarma dolaşım bozukluğu nörojenik inflamasyon kas sertleşmesi kısır döngüsünü bozar. Bu şekilde, birbiriyle ilişkili ve pozitif geri besleme döngüleri aracılığıyla, sürekli artan refleks yayları bozulur. Lokal anesteziklerin tekrar tekrar uygulanması nörojenik inflamasyonu da doğrudan azaltır. Böylelikle nöral terapi kas ve iskelet sisteminden kaynaklanan ağrılarda olduğu gibi migren ve gerilim tipi baş ağrılarında da etkili olur.

Nöral terapi, migren, küme tipi ve diğer tü baş ağrılarında, fibromiyaljide, boyun-sırt, bel ağrılarında ve fıtıklarında, trigeminal nevralji, nöropatik ağrı, zona nevraljisi, baş dönmesi, yüz felci, karpal tunel sendromu, hormon bozuklukları, ameliyat izi tedavisi, tonsillit, diz ve omuz ağrıları, tendinit ve spor yaralanmaları gibi bir çok hastalık ve rahatsızlıklarda kullanılabilir. Nöral terapi myastenia graves hastalığı olanlara kullanılmaz. Antikoagulan ve antiagregan (kan sulandırıcı) kullanan hastalarda ise dikkatli kullanılmalıdır.

Randevu Al

En kısa sürede size dönüş yapacağız.