Prof. Dr. Erkan Kaptanoğlu

Koksiks Ağrısında Enjeksiyon

Koksiks kemiği, kuyruk sokumunda, en altta yerleşmiş kemiktir. Düşmeler ve bazen de doğum sonrası koksik kemiğinde kırılar gelişebilir. Hem kırıklara hem de genital sistem veya anüsle bağlı hastalıklarda koksik ağrısı (koksidini, koksalji) gelişebilir.

Tanı

Muayene sonrası koksidini düşünülen hastalarda manyetik rezonans (MR) görüntüleme yapılarak koksiksin durumu değerlendirilir. Bu hastalara bazen kemik yapıları da değerlendirmek için bilgisayarlı tomografi (BT) görüntüleme gerekebilir.

Tedavi

Koksidini tedavisinde koksik kemiğinin sakrum ile eklem yaptığı eklem ve çevresine enjeksiyon yapılır. Enjeksiyonun amacı lokal anestezik ve kortikosteroid ilaç uygulamaktır. Bazan daha yaygın ve dirençli ağrılarda ve pelvik ağrılarda, sakrum ve koksiks kemikleri önünde yerleşen impar ganglion blokajı yapılır. Uygulanan ilaçlar ile ağrının belli bir süre ya da kalıcı olarak geçmesi beklenir.

Aynı amaçla radyofrekans da kullanılabilir. Burada bir prob ucunun, radyo dalgaları ile 40 ila 80 0C arasında ısı üreterek analjezik etki (ağrı dindirici) oluşturması esasına dayanır. Bu da koksiks etrafındaki ağrı sinirinin tahrip olmasını ve ağrının kesilmesini sağlar.

Randevu Al

En kısa sürede size dönüş yapacağız.