Prof. Dr. Erkan Kaptanoğlu

Faset Eklem Enjeksiyonu

Faset eklemi, omurganın arka yan kısmında iki omurganın faset eklem yüzeyleri arasında, sağ ve solda oluşur. Yaşlanmaya bağlı dejenerasyonlar ve ağırlık kaldırılması, travmalar, faset eklem kırıkları faset eklem ağrılarına neden olabilir. Bu ağrılar daha sıklıkla uzun süreli hareketsiz kalma sonrası yada arkaya doğru eğilmelerde görülür.

Tanı

Faset eklem dejenerasyonu manyetik rezonans (MR) görüntülemede görülebilir. Hastaların kliniği ve muayenesi de bu tanıya uymalıdır. Bu hastalara mutlaka faset eklemlerin kemik yapılarını da değerlendirmek gerekir. Bunun için bilgisayarlı tomografi (BT) görüntüleme de gerekebilir.

Tedavi

Faset eklem dejenerasyonunda hastalara analjezik ilaçlar, fizik tedavi ve dinlenme uygulanabilir. Faset eklem enjeksiyonun amacı eklem aralığına ya da faset eklemini inerve eden sinirlerin etrafına lokal anestezik ve kortikosteroid ilaç uygulamaktır. Uygulanan ilaçlar hem ödemi azaltmaya hem de ağrıyı geçirmeye hizmet eder. Uygulanan ilaçlar ile ağrının belli bir süre ya da kalıcı olarak geçmesi beklenir.

Faset blokları yapmak için radyofrekans da kullanılabilir. Burada bir prob ucunun, radyo dalgaları ile 40 ila 80 0C arasında ısı üreterek analjezik etki (ağrı dindirici) oluşturması esasına dayanır. Burada tedavinin etkinliği, faset etrafındaki sinirin tahrip olmasına ve ağrının kesilmesi esasına dayanır.

Randevu Al

En kısa sürede size dönüş yapacağız.