Prof. Dr. Erkan Kaptanoğlu

Epidural Enjeksiyon

Omurilik ve sinirlerin üzerini örten zarın (dura) dış tarafında, kemikle arasında kalan aralık epidural aralık olarak adlanır. Omurga kemikleri arasındakı kıkırdak dokular fıtıklaşarak omurilikten çıkan sinirlere bası yapabilir. Ilımlı düzeydeki bel fıtığının tedavisinde, lomber ameliyatlardan sonraki bel ağrısında ve travma sonrası ağrılar gibi hastalıklarda epidural enjeksiyon uygulanabilir.

Hastalar muayene edildikten sonra manyetik rezonans (MR) görüntüleme yapılır. Kemik yapıları değerlendirmek için bilgisayarlı tomografi (BT) görüntüleme de yapılabilir.

Bel fıtığı ve lomber dar kanal hastalarında muayenesinde felç, duyu kaybı, idrar kaçırma gibi ciddi nörolojik defisitleri olan ve MR görüntülemede ciddi bası bulguları olan hastalara cerrahi girişim gerekebilir. Nörolojik defisiti olmayan, ılımlı hastalara epidural enjeksiyon düşünülebilir. Ameliyathane şartlarında skopi görüntüleme altında hastalara lokal anestezik uygulanarak enjeksiyon yapılır. Epidural aralığa lokal anestezik ve steroid enjekte edilerek sinirlerdeki ödemi ve ağrıyı azaltmak amaçlanır. Tedavide kısa ya da uzun süreli etki elde edilebilir.

Randevu Al

En kısa sürede size dönüş yapacağız.