Prof. Dr. Erkan Kaptanoğlu

Beyin Cerrahisinde Endoskop Kullanımı

Beyin cerrahisinde endoskop (nöroendoskop), normal dokuya minimal hasar yaptığı için, komplikasyon oranları az olduğu için ve sonuçları iyi olduğu için kullanılır. Endoskop ve endoskop için özel üretilmiş enstrumanları kullanan bir cerrah, beyin için, kompleks operasyonları, küçük bir insizyondan minimal invazif bir girişim olarak yapar. Cerrahi pratikte teknoloji kullanımı her geçen gün artmaktadır.

Beyin cerrahisi günlük pratiğinde en yaygı endoskop kullanım alanı hipofiz tümörleridir. Hipofiz tümörlerinin endonazal yolla (burun yoluyla) tedavisinde endoskop neredeyse ilk tercih olmuştur. Bunun dışında aquaduktus stanozuna bağlı hidrosefali için uygulanan 3. ventrikülostomide, kraniosynostozda, kafa kaidesi tümörlerinde, ventrikül için ve pineal tümörlerde biyopsi alınması ve tümör çıkartılması ameliyatlarında da kullanılmaktadır.

Nöroendoskoplar bu güne kadar en iyi beynin ventriküllerinde yani sıvı dolu boşluklarında, beyin ile kafatası kemikleri arasındaki mesafede, yani kameranın önünü görebileceği boşluklarda çalışmıştır. Nöroendoskoplar son zamanlarda beyin dokusu içinde de bazı ameliyatlarda kullanılmaya başlanmıştır. Seçilmiş vakalarda, beyin dokusuna olan kanamalarda (intraparenkimal hematomlar) ve beyin abseleri gibi olgularda nöronavigasyon ile birlikte başarılı sonuçlar elde edilmiştir.

Nöroendoskopi yardımlı mikrocerrahi

Nöroendoskopi yardımlı mikrocerrahi alsında mikrocerrahi temelinde yapılan bir işlemdir. Ameliyatın büyük kısmı yüksek rezolusyon, stereoskopik görüntü, mükemmel renk ve ışık kalitesinde mikroskop ile yapılır. Ancak düz bir görüntü sağlayan mikroskopla çalışırken köşelerin ve dokuların arkasını görmek gerektiğinde endoskop sahaya sokulup lezyonun kalan kısımları görülebilir. Bu yöntemin birçok cerrahide çok etkin olduğu bildirilmektedir.

Randevu Al

En kısa sürede size dönüş yapacağız.