Prof. Dr. Erkan Kaptanoğlu

Ağrılı Omurgaya Enjeksiyon

Boyun, sırt, bel ve kuyruk sokumu ağrıları ve sorunlarında omurgaya algolojik müdahale mümkündür. Bu omurga kemiklerinin arka tarafındaki faset eklemlere enjeksiyonlar (faset bloğu), dura dediğimiz omurilik zarı etrafına enjeksiyonlar (servikal ve lomber transforaminal ve epidural steroid enjeksiyonu), kuyruk sokumu kemiğinden (sakrum) yapılan kaudal epidural steroid enjeksiyonu ve sakroileak eklem enjeksiyonu yapılabilir. Ayrıca omurga etrafındaki kaslara, spazmı ve ağrının geçmesine yardımcı olması için tetik nokta enjeksiyonları yapılabilir. Sırt omurgasının (torakal) yan taraflarında kaburga kemik ağrıları için enjeksiyonlar yapılabilir (interkostal blok). Omurganın bir yanında olan zona ağrıları için sinir blokları yapılabilir.

Sakroiliak eklem disfonksiyonunda hastalara ameliyathane şartlarında skopi görüntüleri ışığında enjeksiyon uygulanır. Koksidini tedavisinde koksik kemiğinin sakrum ile eklem yaptığı eklem ve çevresine enjeksiyon yapılabilir. Piriformis sendromunda priformis kası kası içerisine lokal anestezik ve steriod enjeksiyonu yapılabilir. Faset eklem dejenerasyonunda hastalara faset eklem enjeksiyonu yapılabilir. Bunun amacı faset eklemi inerve eden sinirlerin etrafına lokal anestezik ve kortikosteroid ilaç uygulayarak ağrıyı geçirmek hedeflenir. Bel fıtığı ve lomber dar kanal hastalarının uygun olanlarında epidural enjeksiyon düşünülebilir. Bu tedavilerde kısa ya da uzun süreli etki elde edilebilir.

Sinir blokları yapmak için radyofrekans da kullanılabilir. Burada bir prob ucunun, radyo dalgaları ile 40 ila 80 0C arasında ısı üreterek analjezik etki (ağrı dindirici) oluşturması esasına dayanır. Bu da hedeflenen sinirin tahrip olmasına ve ağrının kesilmesine neden olur. Bu işlem genellikle hasta sedasyon altındayken yapılır.

Randevu Al

En kısa sürede size dönüş yapacağız.