Prof. Dr. Erkan Kaptanoğlu

Sıkça Sorulan Sorular

Kapalı ameliyat yapıyor musunuz?

Kapalı ameliyat ile genellikle küçük cilt kesisi anlaşılır. Aslında sinir dokusuna ve çevre dokulara en az hasar ile yapılan ameliyatlar için kullanılmalıdır. Mikrocerrahi ve endoskopik yöntemler mevcuttur ve birbirlerine farklı üstünlükleri vardır.

Omurga ameliyatlarından sonra günlük hayatıma nasıl dönebilirim?

Bu nasıl bir ameliyat olduğunuza bağlıdır. Bel ve boyun fıtığı gibi ameliyatlarda aynı gün yürütüldükten sonra ya da ertesi gün taburcu olunabilir. Omurganın tümör veya skolyoz gibi daha kapsamlı ameliyatlarında, hastalar ertesi gün sabah yürütülmeye başlanır, genelde 3-5 gün sonra taburcu edilirler.

Daha önce aynı hastalıktan birçok tetkik yapıldı ve çeşitli hekimlere göründüm. Muayeneye gelirken elimdeki radyolojik tetkikler ve kan tahlillerimi getirmeli miyim?

Hakkınızda yapılmış her radyolojik tetkik ve kan tahlili sizin hakkınızda çok değerli bilgiler içerir. Lütfen hepsini yanınızda getiriniz. 

Muayene olmak için nasıl başvurabilirim?

Merkezimizi telefon ile ararsanız ya da mesaj atarsanız, ekibimizden biri sizinle konuşarak randevu verecektir. Anasayfadaki “randevu al” formunu doldurursanız, size en kısa zamanda e-postanızdan ya da telefonunuzdan dönüş yapılacaktır.

Daha önce aynı hastalıktan çeşitli tedaviler aldım. Belki birkaç doktor ile görüşmem gerekebilir. Bunu nasıl organize edebiliriz?

Tanı konması güç, kompleks bir patolojiniz var ise, ön-değerlendirmede doktorunuz sizi bir uzmana ya da doğrudan konsültasyon ekibine sunabilir, konsultasyonlar yapılır. Ayrıca tedaviniz devam ederken de yeni bir bulgunun gelişmesi ya da ihtiyaç durumunda doktorunuz sizi konseye tekrardan sunabilir.

Sakrum tümörüm var, nasıl bir ameliyat olabilirim?

Sakrum tümörlerinin bir kısmı iyi bir kısmı kötü huyludur. Temel olarak iki çeşit ameliyat vardır. Birincisinde tüm sinirler korunarak tümör parça parça çıkartılır. İkincisinde ise tümör yayılmaması için parçalanmadan tek parça halinde çıkartılmalıdır. Bu tip ameliyatlarda tümörün içindeki sinirlerin bir kısmını da tümör ile çıkartmak gerekebilir. Ameliyat kararı genellikle tümörün türüne, yerleşim yerine, büyüklüğüne, sinirleri etkileme derecesine ve hastanın genel durumuna göre alınır.

Sakrum tümörü ameliyatından sonra yaşam kalitem nasıl olabilir?

Sakrum tümörlerinin bir kısmı iyi bir kısmı kötü huyludur. Temel olarak iki çeşit ameliyat vardır. Birincisinde tüm sinirler korunarak tümör parça parça çıkartılır. Bu ameliyatlar sonrası genellikle fonksiyon kaybı ya hiç olmaz ya da az olur. İkincisinde ise tümör yayılmaması için parçalanmadan tek parça halinde çıkartılmalıdır. Bu tip ameliyatlarda tümörün içindeki sinirlerin bir kısmını da tümör ile çıkartmak gerekebilir. Bu ameliyatlar sonrası bazı sinirler kesileceği için duyu kaybı, idrar tutamama, ayak ucunda güç kaybı gibi fonksiyon kayıpları olabilir.

Tarlov kistim var, ne zaman ameliyat olmalıyım?

Tarlov kisti genellikle Sakrum denen kuyruksokumu kemiği içinde yerleşmiş, pek çok zaman birden fazla görülen kistlerdir. Genellikle bel MR görüntülerinde rastlantısal olarak karşılaşılır. Ancak bazı kişilerde perine ağrısı, bacak ağrısı, idrar kaçırma, perinede his kaybı gibi bulgular verebilir. Hastaların bu bulgularının Tarlov kistine bağlı olduğu gösterilebilirse ameliyat düşünülebilir.

Randevu Al

En kısa sürede size dönüş yapacağız.