Prof. Dr. Erkan Kaptanoğlu

Skolyoz

Ben Selin, 16 yasındayım. Sizlere skolyoz hastası olduğumu nasıl fark ettiğimizi, yaşadığım zorlukları, ameliyat olmaya nasıl karar verdiğimi ve ameliyat sonrası neler yaşadığımı kısaca bahsetmek istiyorum.

Ben kendimi bildim bileli yüzme sporu ile uğraşıyorum. Skolyoz hastası olduğumu da bu spor sayesinde daha erken fark edebildik. Duruşumdaki eğrilik ailemi ve antronörümü kuşkulandırmıştı. Skolyoz hastalığı günümüzde çok sık görüldüğü için vakit kaybetmeden kontrole gittik. Doktorum skolyoz başlangıcı olduğumu söyleyince yanılmadığımızı anladık. Başta korse kullanacak kadar ileri düzeyde olmasa da, zaman geçtikçe derece ilerledi ve doktorum korse kullanmam gerektiğini söyledi.

Yaklaşık bir yıl düzenli korse kullandım, fakat sonradan korsenin vermiş olduğu rahatsızlık ve sınav stresi yüzünden kullanmayı bıraktım. Tekrardan kontrole gittiğimde artık skolyoz derecesi ciddi bir düzeye gelmişti, artık korsenin bir işe yaramıyacağını ve ameliyatın kaçınılmaz olduğunu öğrendik. Yaşadığım şehirde olanaklar sınırlı olduğu için ailemle sıkı bir araştırma içine girdik,araştırmalarım sonucunda İstanbul da Prof.Dr.Erkan Kaptanoğlu’na ulaştık.Muayene için randevu aldık ve İstanbul’a gittik.

Gerekli işlemler yapıldıktan sonra ameliyatın kesin olduğu ileride sıkıntı olabileceğini yaşımdan dolayı ameliyat olmam gerektiğini öğrendik. Bu tür ameliyatların riskli olduğunu düşük ihtimalde olsa bazı sıkıntılar doğurabileceği gibi gereken her şeyi doktorumuz bize anlattı. Doktorumuzun samimiyeti ve güleryüzünden cesaret alarak ve aileminde desteği ile ameliyat olmayı kabul ettim. İleride olabilecek olumsuz fiziki duruşlar ve ağrılar çekmektense oluşabilecek riskleri göze alıp ameliyat oldum.

Ameliyat dan sonra ciddi ağrılarım olmadı, bir gün sonra yavaş yavaş yürümeye başladım. Dört gün sonra taburcu edildim. Onbeş gün sonra dikişlerim alındı, zaman içinde duruşum düzeldi, ağrılarım tamamen geçti. Ameliyattan 44 gün sonra okul yüzme yarışlarına katıldım.

Şu an hemen hemen ameliyat izim bile kayboldu, spor yapıyor olmam yaşımın genç olması ve doktorumun mesleğinde başarılı olması beni hayata yeniden kazandırdı. Kontrollerim hala devam ediyor.

Prof. Dr. Erkan Kaptanoğlu’na her şey için teşekkür ederim.

Randevu Al

En kısa sürede size dönüş yapacağız.