Prof. Dr. Erkan Kaptanoğlu

Beyin Cerrahisi

Hareket Bozuklukları: Parkinson, Esansiyel Tremor, Distoni

Bu hastalıklar hareketi düzenleyen merkezlerde olan bozulmalar sonucunda ortaya çıkar. Hastaların kol ve bacaklarında istemsiz hareketler, tutukluklar izlenebilir. İlaç tedavisine yanıt vermeyen hastalara beyin pili takılabilir. Bu zaman ameliyatla bozukluklar olan yerlere pil takılarak hastaların şikayetlerini azaltmak ve kullandığı ilaçları kesmek amaçlanır.

Belirtiler

Bu hastalar genellikle nöroloji doktoru tarafından ilaç tedavisi yapılan ve ilaç tedavisine yanıtsız hastalar olur. Hastalıkların ilk belirtileri vücudun farklı yerlerinde hareket zorlukları veya istemsiz hareketler, yürüyüşün zorlaşması, konuşma bozuklukları, yutma zorluğu, halüsinasyonlar olablir

Tanı

Tanı genellikle klinik bulgularla konulsa da MRG çekilmesi şarttır.

Tedavi

İlaç Tedavisi: Bu hastalara ilk teşhis sırasında ilaç tedavisi başlanır. İlaç tedavisine yanıtsız hastalar yada ilaç tedavisi istemeyn hastalara (mesela tremorda) birbaşa ameliyat yapılabilir.

Cerrahi Tedavi: Beyinde bozukluklar olan belirli merkezlere elektrotlar takılarak merkezlerin uyarılmasına yönelik ameliyat yapılıabilir. Ameliyat başlamadan hastaların kafasına çerçeve takılarak MRG çekilir ve pil takılacak noktalar planlanır. Takiben hastalarda kafada iki küçük kesi ile kafa kemiğinde küçük delik açılır. Elektrotlar bu küçük deliklerden planlanan noktalara yerleştirilir. Sonra ise bu elektrotlar pile bağlanır ve pil göğüsde ciltaltına yerleştirilir.

Randevu Al

En kısa sürede size dönüş yapacağız.