Prof. Dr. Erkan Kaptanoğlu

Ameliyat Süreci

Ameliyata hazırlık nasıl yapılır?

Hastanın cerrahi planı yapıldıktan sonra, diğer hastalıkları ve kullanmakta olduğu tüm ilaçlar incelenir. Hastanın ameliyat için gereken radyolojik tetkikleri ve tahlil sonuçları değerlendirilir. Ameliyatla ilgili olabilecek ek hastalıklar varsa, ilgili branşlara danışılır. Hasta anesteziyoloji doktoru tarafından ameliyat için değerlendirilir. Bunların neticesinde tüm sonuçlar ile ameliyat stratejisine karar verilir. Ameliyattan beklenen fayda ve olası riskler görüşülür. Hastanın kesmesi gereken ilaçlar (örneğin kan sulandırıcılar olabilir,…) ya da devam etmesi gereken ilaçlar (örneğin insülin olabilir,…) organize edilir.


Hastaneye geliş ve Ameliyat günü?

Hastaneye genellikle ameliyat sabahı ya da bir gün önce gelinir. Ameliyattan bir gece önce saat 24.00 den sonra hiç bişey yenmemesi ve içilmemesi gerekir.

Daha önce yapılmış olan radyolojik tetkikleri ve sağlık kayıtları ile kimlik kartı hastaneye getirilmelidir. Hastanın devamlı kullandığı ilaçlarını yanında getirmesi gerekmektedir. Bunun dışında pijama, çamaşır, terlik ve kişisel temizlik malzemesi (diş fırçası, tarak gibi) genellikle yeterli olacaktır.


Hastanede yatarken yanımda refakatçi kalması şart mı?

Çalıştığımız hastanelerde hemşirelik bakımı son derece profesyonel olduğu için refakatçi şart değildir. Ancak size arkadaş olması açısından özellikle ilk gece bir kişinin kalması iyi olur. Refakatçi ücretsizdir.


Adet dönemimde ameliyat olabilir miyim?

Adet dönemi ameliyat olmaya engel değildir.


Hastanede kaç gün kalacağım?

Hastanede kalış süresi ameliyatın cinsi ile ilgilidir. Bunun için hekiminizden bilgi almalısınız.


Ameliyat olduğum dönemde beslenmeme nasıl dikkat etmeliyim?

Ameliyat sonrası yara iyileşmesinin iyi olması için proteinden zengin beslenmeniz gerekir. Kilo almamaya dikkat ederken, çeşit açısından zengin bir diyet oluşturulmalıdır. Doğal ve taze besin almaya dikkat edilmelidir. Bol su içmek ve liften zengin beslenmek önemlidir.


Ameliyattan kaç gün sonra banyo yapabilirim?

Ameliyattan sonraki ilk günlerde ameliyat yerinin ıslanmaması gerekir. Ancak yara örtüleri ile korunarak banyo yapılabilir.


Sigara

Sigaranın özellikle yara iyileşmesini kötü yönde etkilediği bilinmektedir. Sigara içen hastaların ameliyattan en az iki hafta önce sigarayı durdurmaları ve ameliyattan sonra yara iyileşmesi tamamlanıncaya kadar başlamamaları gerekir. Tabii en iyisi ameliyatı fırsat bilip, bu kötü alışkanlıktan tamamen kurtulmaktır.


Taburculuk sonrası süreç ve kontrol muayeneleri nasıldır?

Taburculuk sonrası genellikle iki hafta evde istirahat edilir. Hekiminizin verdiği egzersiz ya da hareketleri yapmak ve ilaçlarınızı tam olarak kullanmak gerekir. Genellikle ameliyat sonrası ikinci hafta dikişler alınır, birinci ay ilk kontrol yapılır. Daha sonra 3 ay, 6 ay ve 12 ay aralıklarla kontroller yapılır. Kontrol tarihleri hastalığın durumuna göre kısaltılıp uzatılabilir.


Dikişlerim ne zaman alınır?

Ameliyat yerindeki dikişler genellikle ameliyat gününden 2 hafta sonra hastanede alınır. Eğer dikişlerin alınması gerekmiyorsa bunun bilgisi size taburcu olmadan verilecektir.


İş hayatıma ne zaman dönebilirim?

İşe başlama süresi ameliyatın cinsi ile ilgilidir. Bunun için hekiminizden bilgi almalısınız.


Ameliyat sonrası cinsel ilişki?

Cinsel yaşam sağlıklı birey olmanın temel şartlarından birisidir. Cinsel fonksiyon bozukluğu hem erkek hem de kadında, hayat kalitesini ve kişilerarası ilişkileri önemli ölçüde etkiler. Bu konudan muzdarip birçok hasta utanma hissi nedeniyle ya da bunun gerçek bir tıbbi problem olmadığını düşündükleri için tedavi arama yoluna gitmezler. Ancak bu durumu mutlaka hekime bildirmek gerekir.

Beyin ameliyatlarından sonra cinsel aktivite ameliyatın ve patolojinin cinsine göre çok değişiklik gösterebilir. Omurga ameliyatlarından sonra cinsel aktivitenin genellikle daha iyi olduğu bilinir. Ancak hangi pozisyonun daha güvenli olduğu ile ilgili fikir birliği yoktur. Seksüel aktivite esnasında omurgaya uygulanan mekanik yüklenmenin genellikle ameliyattan 4-6 hafta sonra tolere edilebileceği düşünülse de, ameliyat sonrası cinsel aktiviteye başlamak için en güvenli gösterge ameliyat sonrası ağrının azalmasıdır.

Bu konuda hekiminizden doğrudan bilgi alabilirsiniz.


Ameliyat sonrası seyahat ve uçağa binme

Seyahat ve uçağa binme süresi ameliyatın cinsi ile ilgilidir. Bunun için ekibimiz size yardımcı olacaktır.


Ameliyat sonrası egzersiz programlarına gereksinim duyacak mıyım?

Ameliyat sonrası egzersiz ihtiyacı ameliyatın cinsi ile ilgilidir. Egzersiz genellikle ameliyattan sonra istense de bunun için hekiminizden bilgi almalısınız.


Ameliyat sonrası başka tedavilere ihtiyaç duyarsam, nasıl organize edeceğiz?

Ameliyat sonrası başka tedavi gereksinimi ameliyatın cinsi ve hastalığın patolojisi ile ilgilidir. Ek tedavi gereksinimi ameliyattan önce kesinleşebilir ya da ameliyattan sonra bazı sonuçlar çıkınca belli olabilir. Ekibimiz sizinle haberleşerek organizasyonu yapacaktır.


Herhangi bir sorun hissedersem ekibe nasıl ulaşabilirim?

Ekibimiz tedavi süresince sağladığı hizmeti yaşam boyu destek ve acil durumlarda 7/24 ulaşılabilir olmak prensibiyle sürdürmektedir.

Randevu Al

En kısa sürede size dönüş yapacağız.